Bezpieczne i ostrożne korzystanie z maszyn cnc

Data dodania: 05.03.2019


Chcemy w tym krótkim artykule podkreślić niektóre rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas budowy własnego urządzenia cnc. Większość z nich jest zdroworozsądkowa, ale zawsze warto omówić i wspomnieć o wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Oto mini przewodnik bezpieczeństwa DIY cnc – nawet, jeśli chodzi o odpylacze do trocin nie zaszkodzi tego przeczytać.

http://maszyna-stolarskie.pl/

Przede wszystkim, jeśli planujesz do tego podejść bezpiecznie i ostrożnie – odpowiednio ubierz się na tę okazję. Niezmiennie wymagana jest ochrona oczu. Pamiętaj też, że drewno może często tworzyć drobne trociny, więc upewnij się, że masz na sobie okulary ochronne, a także półmaskę, która zakrywa nos i usta. Szczególnie, jeśli zamierzasz korzystać ze strugarki. Nie należy też w takich sytuacjach zakładać workowatych ubrań, krawatów i biżuterii. Do tego warto pamiętać o tym, by używać rękawic tylko wtedy, gdy nie używasz maszyny i obsługujesz materiały, a jeśli urządzenie jest głośne, należy nosić specjalne formy zabezpieczenia, takie jak dźwiękoszczelne słuchawki, aby zapobiec uszkodzeniu słuchu.

https://winter-holztechnik.pl

Codzienne kontrole też są ważne. Na przykład nie używaj prasy czy innej maszyny, zanim upewnisz się, że wszystkie osłony maszyny, blokady i inne urządzenia zabezpieczające są zainstalowane i w pełni sprawne, a przed włączeniem frezarki upewnij się, że twoje materiały są wyśrodkowane. Następnie zablokuj osłonę jeszcze przed włączeniem urządzenia. Oczywiście też codziennie sprawdzaj wszystkie przełączniki kontroli ruchu. Na miejscu pracy zawsze powinno być schludnie!